تبلیغات
مدل سازی اطلاعات ساختمان building information modeling - انحراف در مدیریت پروژه

درحال مشاهده: مدل سازی اطلاعات ساختمان building information modeling - انحراف در مدیریت پروژه

ادعونیاهدای خون
موسسه محک
اهداء عضو

انحراف در مدیریت پروژه

شنبه 20 آذر 1395
08:59
بیم BIM
انحراف در مدیریت پروژه

ما راجع به پروژه و مدیریت پروژه در طی این پانزده سال صحبت زیادی کرده ایم، اما به نظر می رسد که گاف بزرگی را مرتکب شده باشیم و آن تعریف ما از پروژه باشد. منظور ما از پروژه، محصولی بوده که در انتهای کار به وجود می آمده، حال چه این محصول یک پالایشگاه باشد و چه یک گواهینامه ایزو. در نتیجه این نگرش تمامی تلاش ما صرف این شده که چگونه خود را مجهز کنیم تا محصول مورد نظر در چهارچوب زمان و هزینه و کیفیت توافق شده، تولید گردد. میزان قابل توجهی از ادبیات مربوط به مدیریت پروژه نیز همین نگاه را داشته اند. شما با یک مرور به آنچه استانداردهای مدیریت پروژه مطرح می کنند، پی می برید که فرآیندها عمدتاً در حول محصول می چرخند، مدیریت مهندسی، مدیریت تدارکات، مدیریت ارتباطات و یا مدیریت یکپارچگی. این نگرش باعث شده تا بیشتر توجه متخصصین این محدوده صرف ارائه راهکارهایی در خصوص بهینه سازی فرآیندهای مدیریتی (مدیریت محصول) و یا فنی گردد. اما واقع مطلب این است که محصول مورد توجه، پالایشگاه و یا گواهینامه ایزو، حتی بعد از اتمام پروژه باقی می ماند و همین موضوع باعث به چالش کشیده شدن موضوع موقتی بودن پروژه می گردد.
اگر پروژه موقت است چگونه پالایشگاه که به صورت دائم باقی خواهد ماند یک پروژه تلقی می گردد؟ شاید بگوییم که ساخت یک پالایشگاه را یک پروژه باید در نظر بگیریم. این باز منطقی تر است چرا که ساخت پالایشگاه ابدی نیست و بالاخره در مقطعی خاتمه می یابد. بسیار خب، این موضوع را شفاف کنیم که فعالیتی است به نام ساخت که در مورد محصولی به عنوان پالایشگاه مطرح می گردد که حکم موقتی دارد. ساخت پالایشگاه، به عنوان مثال، توسط سازمانی صورت می گیرد. در واقع ارتباط بین سازمان پروژه و محصول به دست آمده، همین فرآیند ساخت است. پس شاید بهتر باشد که ما به جای اینکه محصول را پروژه فرض کنیم، رابطه ای را که به صورت موقت با محصول داریم، پروژه در نظر بگیریم. به این ترتیب، مدیریت پروژه در واقع مدیریت یک رابطه خواهد بود، رابطه ای که موقتی است و بعد از گذراندن دوره ای خاتمه می یابد. اگر چنین باشد ( که به نظر بنده هست) آنگاه بهتر است که یک بار هم به دور و بر خود بنگریم که چه تعداد پروژه در حال اجرا داریم؟ این سؤال از آن حیث اهمیت دارد که حدس می زنم ما تعداد بسیار اندکی پروژه در اختیار داشته باشیم و به لحاظ تشخیص غلط و تلقی پروژه ای از کارهایی که در اختیار داریم، از ابزارهای مدیریت پروژه برای کارهای غیر پروژه ای استفاده می کنیم. اگر چنین حدسی درست باشد، خود دلیل مهمی در به ثمر نرسیدن مطلوب کارهای در اختیارمان است.
فرض کنید که سازمانی کارش به صورت کارگاهی (Job Shop) است. در این صورت، واحدهای سازمانی به صورت فرآیندی تقسیم می شود و سفارشات متعدد و متفاوت به این سازمان می رسد. حسب نیاز هر سفارش، یک فرآیند تولید طراحی می گردد و کار دنبال می شود. آیا کار این سازمان، پروژه ای است یا کارگاهی؟ توجه کنید که به فرض کارگاهی بودن، ارتباط بین افراد و سازمان در انتهای تولید خاتمه نمی یابد در حالیکه اگر پروژه ای باشد، این ارتباط در انتهای تولید محصول خاتمه خواهد یافت. مدیریت سازمان های تولیدی کارگاهی با سازمان های پروژه ای بسیار متفاوت است. حال شما خود بررسی کنید که اگر شرکت مهندسی شما قراردادهای متعدد و متفاوت می گیرد اما سازمان شما ثابت باقی خواهد ماند، در این صورت شما یک سازمان کارگاهی (Job Shop) را مدیریت می کنید و نه یک سازمان پروژه ای را. اما چون به کارهایی که اخذ می کنید، عنوان پروژه می دهید آنگاه به جای استفاده از ابزارهای مدیریت سازمان های کارگاهی، به دنبال ابزارهای سازمان های پروژه ای هستید. لذا در مدیریت سازمان خود از ابزار مناسب استفاده نمی کنید و نتیجه نیز حاصل نمی گردد. مدام از خود سؤال می کنید که چرا کار پروژه هایتان به خوبی انجام نمی شود و برخلاف آنچه PMI می گوید، کارتان جلو نمی رود؟ پاسخ معین است: شما پروژه (یعنی ارتباط موقت) را مدیریت نمی کنید، بلکه محصول موقت را مدیریت می کنید. این نکته ظریفی است که باعث و بانی بسیاری از تلقی های غلط در مدیریت پروژه هاست. عموماً با فرهنگ کاری ما در ایران و با توجه به قانون کار، تعداد اندکی از شرکت های ما به صورت پروژه ای فعالیت می کنند اما درعین حال انتظارات فراوانی از محسنات مدیریت پروژه ای دارند که واضح است درست نمی باشد. در همین حال مقاطعه کاران سنتی ایران، بخش عظیمی از بدنه پروژه کاران را تشکیل می دهند. یک رابطه پروژه محور دارای دو مشخصه زیر است:

 مهندسی و مدیریت ساخت  (ICEMA)  Construction Engineering Management


    پروژه کاران با سازمان، رابطه موقتی دارند. این بدان معناست که در انتهای کار تولید محصول، سازمان و افراد آن، مختارند که در مورد ادامه همکاری تصمیم گیری نمایند.
    پروژه کاران در ریسک پروژه سهیمند. یعنی فیل، زنده و مرده اش برای پروژه کاران یکی نیست و اگر ضرری متوجه محصول شود و یا سودی نصیب آن گردد، پروژه کاران در هر دو سهیم هستند.

با توجه به این دو مشخصه آیا سازمان شما پروژه ای است یا نه؟ اگر نیست راه های ساده تری هم برای مدیریت سازمان شما به جای مدیریت پروژه ای وجود دارد.


ارسال شده در:

مدل سازی اطلاعات ساختمان building information modeling - انحراف در مدیریت پروژه


مدل سازی اطلاعات ساختمان building information modeling - انحراف در مدیریت پروژه,مدل سازی اطلاعات ساختمان, building information modeling
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مدل سازی اطلاعات ساختمان building information modeling است. ||